Mia Pelin ve Mira için Kadın Çemberi

Bugün yine gebeler olarak toplandık. Bu sefer Mia Pelin’in yakın zamanda aramıza katılacak kızı Mira için, Gökşen’in kolaylaştırıcılığında bir de kadın çemberi kurduk ve Mira’ya “hoşgeliyorsun” dedik. 🙂

Kadın çemberinde doğum enerjisini anımsatan ninniler şarkılar söyleyerek, güzel niyetlerimizi paylaşarak, dans ederek kadın enerjisini ve doğurma gücünü hatırladık.

Yine doulamız Gökşen, ebemiz Seher, Zeyno’muz ve taze anne Özlem ve henüz kırkını doldurmadan her buluşmamıza katılan miniğimiz Sade’miz, hatta grubumuzun anneannesi ile gebeler bir aradaydık.

IMG_3305

IMG_3383
Sade’cik anneanne omzunda 🙂 Maşallah demeyi unutmayın 🙂

Gün boyunca babalar da bizimleydi ama onları çembere almadık 🙂

IMG_3385
Buluşmaların olmazsa olmaz kuzusu Zeyno 🙂

Hatta Pelin, doktoru Şermin Hanımı da davet etmiş. Aynı zamanda benim de doktorum. O da kızıyla birlikte katıldı aramıza. İyi ki de gelmiş.

IMG_3360

Bu bahsettiğim insanlar kim, biz nasıl bir araya geldik merak ediyorsanız önceki yazımı okuyabilirsiniz;
Bodrum’da Ebeler, Gebeler, Babalar ve Bebeler

Buluşmaya gelmeden önce de bir çiçek tacı yaptım. O da burada; Çiçek Tacı

Kadın Çemberini nerede yaptık?

Bu, bir arada yaptığımız ilk çemberdi ve Pelin ile kızı Mira içindi. O yüzden yer seçimini Pelin’e bıraktık. Çemberi Mira’nın yuvası olacağı için Pelinlerin evinde yaptık ama gün boyu bahçeye de taştık 🙂

IMG_3716

Çember kurmak…

Öncelikle ortaya dişil enerjiyi temsil eden nesneler koyduk. Hem Pelin’in hazırladığı şeyler vardı, hem de gelenlerin getirdikleri. Ne olduğundan ziyade, o nesnenin sahibi için taşıdığı anlam önemli.

IMG_3160

Daha önceden Gökşen’in bizimle paylaştığı bir ninni vardı. Hep birlikte onu söyleyerek başladık. Biz Türkçesini söyledik ama ninninin orjinali İngilizce.

Nehir akıyor, akıyor büyüyor
Nehir akıyor denize
Anne taşı beni
Ben hep senin çocuğunum
Anne taşı beni
Denize…

IMG_3199

Orjinali de bir harika. Aşağıdaki videodan dinleyebilirsiniz.

Şimdi bir ninninin neler hissettirebileceğini anlatmak benim için biraz zor. Belki gruptaki kadınların enerjisinden, belki bugüne kadar paylaştıklarımızdan, belki gelecek yavru meleklerin varlığındandır, bilmiyorum… ama çok yoğun ve özel duygular yaşadık. Gözyaşları, gülümsemeler… neşe, huzur, heyecan… hepsi bir arada.

Doğumun enerjisi “su”dur derler. Belki o yüzden, belki hep birlikte söylemekten, belki de yıllardır yüzlerce kadın tarafından söylendikçe kuvvetlenen enerjisinden ötürü ninninin üzerimizdeki tesiri çok güzeldi.

IMG_3214

***

Söylediğimiz diğer şarkı da şu;

Biraz dans, biraz hareket, biraz müzik doğumun doğasında var sanırım. Bunu da dinlemenizi tavsiye ederim.

Öneri; Doğal doğum yapmayı düşünüyorsanız sevdiğiniz, size iyi gelen, doğumu anımsatan, bebeğinizle iletişim kurmanıza yardımcı olan veya sizi rahatlatan müzikleri hazır edip, doğumun ilk kısmında dinleyebilirsiniz. 

Nesneler…

Bir de nesneler var. Anlam yüklediğimiz, gücüne inandığımız, yanımızda bulundurduğumuzda iyi hissettiğimiz şeyler… Sizin de vardır belki.

Doğum sırasında Pelin’e bugünün kadın enerjisini taşısın ve manevi olarak güç versin diye bir kolye yaptık. Daha doğrusu herkes bu kolye için birer boncuk getirdi ve Pelin’e hediye etti. Farklı renklerde, farklı büyüklüklerde, farklı hislerle… ama aynı niyetle.

Ardından o da bize bir sürpriz yaptı ve kendi yaptığı farklı tasarımlı takıları bir kutu içinde elden ele dolaştırdı ve her birimize birer tane hediye etti. Avuçlarımıza koyup fotoğraf çekerken Şermin Hanım “Gebelerimden birinin bugün doğumu var, buradan çıkıp yanına gideceğim. Bu saf ve güçlü enerji ona da gitsin kızlar” dedi. Umarım kolaylıkla olmuştur doğumu.

IMG_3240

Bunlar belki okurken size anlamsız gelebilir veya tam olarak anlamlı gelmeyebilir, bilemiyorum. Ancak frekansınızın uyduğu insanlarla bir arada olmak ve doğum gibi anlamlı ve özel bir konuda destek olabilmek, destek alabilmek, birlik duygusunu tadabilmek çok özel. Bunu hissedebildiğim için şanslı sayıyorum kendimi.

Bugün doktorumuz da benzer bir şey söyledi. “Harika bir şey yapıyorsunuz, kendinizi duyurun, başka gebeler de faydalansın bu buluşmalardan. Ve lütfen buluşmaya devam edin. Doğumlardan sonra da kopmayın. Özellikle doğum sonrasında birbirinizin desteğine daha çok ihtiyacınız olacak”

Bizim de niyetimiz bunu devam ettirmek.

Niyetleri paylaşma…

Çemberin en güzel kısmı işte burası. Ne mi yaptık? Pelin çemberin ortasına oturdu, gözlerini kapattı. Çemberdeki kadınlar sırayla Pelin ve Mira için dileklerini paylaştılar.

Daha önce herhangi bir eğitimde, bir çalışmada buna benzer bir şey yaptıysanız neden bahsettiğimi daha iyi anlarsınız. Biri gözlerinizin içine bakıp sizinle ilgili iyi, güzel, güçlü şeyler söylediğinde ne hissettiniz? İnsanın içini mutlulukla dolduruyor o cümleler. Tevekkeli değil Pelin’in de gözyaşları…

Şermin Hanım da Pelin’e dileklerini söyledi. Düşünsenize onlarca kadın, doktoruyla doğru düzgün iletişim kurup derdini bile anlatamazken, kaç kadının doktoru evinde böyle bir buluşmaya gelip, ellerini tutup, kafasını kafasına dayayıp ve bütün samimiyetiyle “Harika bir anne olacaksın, hazırsın. Yavrun da hazır. Her şey istediğin gibi olacak. Çok güzel olacak” gibi şeyler söyler. Bu yüzden Şermin Hanımın bugün bizimle olması da ayrı bir güzellikti kesinlikle.

IMG_3221

Mira yolda… Onu huzurla bekleyen anne babasına kavuşmasına az kaldı. Dilerim Miracık da tıpkı Pelin ve Elvan gibi otları, çiçekleri, ağaçları, hayvanları çok sever. Doğayla uyumlu, içiyle ve yaradanla temas halinde, yaşam dolu bir çocuk olur. Her gün gündoğumuyla içi coşar, günbatımlarında şükürle dolar.

IMG_3211

Çemberden sonra mis gibi yemekler…

Biz buluşmaların hiçbirine eli boş gitmeyen bir grup olduk çıktık. 🙂 Her eğitime, her organizasyona herkes illa ki güzel mamalar yapar getirir oldu. Bugün için de bütün her şeyi ev sahibinden beklemek yerine yine imece usulü hazırlık yaptık.

IMG_3138

IMG_3140

Gerçi Pelin ve eşi Elvan’a “Aman siz çok yorulmayın, bugün sizin gününüz olacak, biz yapar getiririz” desek de onlar da harika şeyler hazırlamışlar sağolsunlar.

IMG_3137

IMG_3134

Her seferinde sağlıklı tariflerle doluyor masa. Bugün de şekersiz kekler, zeytinyağlılar, ekşi mayalı ekmekler, 18 saat kefirli suda beklemiş nohuttan yapılmış mezeler, katkısız doğal fıstık ezmesi, kısır, hurma, çeşit çeşit meyve ve sarmalar ve dolmalarla doluydu menü. 🙂 Bir anda masamız bereketlendi yine.

IMG_3142

IMG_3144

IMG_3145

IMG_3147

IMG_3148

Mira için zeytin fidanı…

Mira’nın babası Elvan’ın işi fidanlar… Kızı için bir zeytin fidanı hazırlamış bugüne.

IMG_3611

IMG_3605

Çemberden sonra hep birlikte bahçeye çıktık. Elvanla Pelin, Mira’nın odasının camının dibine zeytini dikip cansuyunu verdiler. Hatta Özlem de Sade’nin göbekbağını zeytinin dibine attı. Böylece yavrukuşlar fiziksel olarak henüz buluşup tanışmasalar bile sanırım arkadaş olmuş sayılırlar. 🙂

Ot toplama… 

Zeytin dikmek için bahçeye çıkınca etraftaki otlar, ağaçlar hakkında konuşmaya başladık. O nedir, bu nedir derken kendimizi taze nane, dağ kekiği, gelincik otu falan toplarken bulduk. 🙂

IMG_3680

Gökşen hep “Doğada yürümek, doğaya yakın olmak ve toprağa eğilip eğilip şifalı otlardan toplamak, o fiziksel hareketlilik bana hep doğum enerjisini destekliyor gibi geliyor.” derdi.

Bugün plansızca gelişti ama çok güzel oldu, elimiz kolumuz otla doldu.

IMG_3704

Hediyeleşme…

Bu buluşmalarda doğal gelişen ve tadından yenmez bir ritüel daha olmaya başladı; hediyeleşme… Aslında daha çok “paylaşma”

Mesela bir seferinde Gökşen artık kendisinin kullanmadığı ama doğum öncesinde/sırasında kullanabileceğimiz elbiselerinden getirip paylaşmıştı.

Bugün Pelin, bazı bebek eşyalarını ve hamile kıyafetlerini paylaştı.

Kimisi harika takılar getirdi.

Kimi bebekler için minik hediyeler… Kimi el yapımı bir şeyler…

IMG_3381

IMG_3382

Yemekleri saymıyorum artık. 🙂

Bahsettiğim şey her seferinde gidip bir mağazadan hediye alıp şahane paketlerle getirip sunmak değil. Elinde olan, zamanında kullandığın, sana iyi gelen, hala fayda sağlayabilecek, hatta belki sana da hediye gelmiş bazı şeyleri başka gebelerle paylaşmak. O eşyanın el değiştirmesini sağlamak. Vermek…

Pelin bana sarı bir hamile bluzu hediye etti mesela. Rengine vuruldum. Çünkü bugün yol boyu gözüm Bodrum’un her yanını sarmış sapsarı mimozalardaydı. Ben mimozalara kavuşamadan, onun sarısı gelip üstüme konmuştu bile. 🙂

IMG_3558

IMG_3546

Pelin, Mira için hepimize hediye poşetleri hazırlamış. Özlem’le Sade de minik saksı çiçekleri getirmiş. Bir de kendi çizimleriyle ailelerini resmetmişler, çok tatlılar 🙂

IMG_3733

***

İşte böyle… Kalemim yettiğince bugünü taze taze yazmak istedim ki ilerde tüm güzellikleriyle hatırlayabileyim. Bugünü böyle bir gün yapan her şeye şükürler olsun.

***

Gökşen’im, Seher’im… Bu yazıların her birinde yeniden ve yeniden tüm bu güzelliklerin doğmasına vesile olduğunuz için teşekkür edeceğim sanırım. 🙂

IMG_3390

IMG_3254

***

Kadın çemberi buluşmalarını  ve benzer ritüelleri doğumlarımız yaklaştıkça hepimiz için yapmaya karar verdik. Sırada Handan’ın Özgür Kuş’u var. Belki bu sefer mandalina bahçesinde veya Handan ve Halil’in köylerinde buluşacağız. 🙂

IMG_3636

***

Veeee son olarak koca gün elinde kamerasıyla bütün güzellikleri fotoğraflayan canım Ahmet’im… Sayende güzel bir gün yaşadıktan sonra dönüp senin çektiğin fotoğraflarla “evet ya her şey ne kadar güzelmiş” diyorum hep.

Sen iyi ki varsın. Varlığın, yaptıkların, katkın, sevgin ve sakinliğin çok değerli.

IMG_3724

***

IMG_3510

IMG_3432

IMG_3424

IMG_3273

IMG_3244

IMG_3685

İmza
Mutlu ve hamile Seval 🙂

11 Mart 2018, Pazar
Torba, Bodrum

Fotoğraflar: Ahmet Ardal

Kadın Çemberi gününün videosunu izlemek için; Kadın Çemberi Videosu

Sevdiysen, paylaş!

2 comments

  1. Enerjiniz ne kadar güzel. Ne güzel şeyler paylaşıyorsunuz. Bayıldım.
    Beni de aranıza alır mısınız? ♥ 🙂
    Sevgiler kocaman

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir