Bodrum’da Ebeler, Gebeler, Babalar ve Bebeler

İstanbul’dan ayrılıp buraya taşınırken bir gün bebek sahibi olmak istersek, hamilelik döneminde böyle tatlı insanlarla tanışacağım aklımın ucundan bile geçmemişti.

Hatta henüz taşınma planları yaparken eş dostla yaptığımız sohbetlerde genelde çocuk konusunu da konuşuyorduk. Tamam biz daha kırsal bir yerde yaşamaya hazırdık, motivasyonumuz tamdı ama çocuk için “gerekli” şeylerin hepsini öyle bir yaşamın içinde bulabilecek miydik? Veya tüm imkanları önüne serebilecek miydik? Mesela iyi bir okul bulabilir, sağlam bir dil eğitimi aldırabilir miydik? Bu sorular bitmiyordu.

İtiraf edeyim hamilelik, doktor, çocuk, eğitim en az düşündüğümüz konulardı. Doktor konusunda da “buradaki kadınlar nereye gidip doğuruyorlarsa, ben de oraya giderim, n’olcak” diyordum. Bu konuda da zerre endişem yoktu.

Elbetteki çocuğum olursa onu en güzel şekilde yetiştirmek isterdim ama sanırım “en güzelinden, en iyisinden” anladığımız şey kesinlikle farklıydı. Her çocuk kısmetiyle doğar diyerek büyük bir teslimiyetle koca bir adım atıp taşındık. Asıl teslimiyeti henüz var olmayan bir bebek için değil, önce kendi hayatlarımız için göstermiştik.

Şimdi bu yazıyı, yeni yuvasında 1 yılını doldurmuş biri olarak yazıyorum. Her sabah burada uyandığım için şükrettiğim yeni memleketimde şimdi bir de karnımda bir yavru taşıyorum. Şükürler olsun. 🙂

Processed with VSCO with f2 preset

Şükrettiğim başka bir şey ise, bu kadar akışına bıraktığım bir konuda, etrafımın bir anda sanki özenle seçilmiş (ebe, doula, yoga eğitmeni, nefes koçu, sağlıklı yaşam koçu, uzman diyetisyenden oluşan) bir grup insanla çevrilmesi. Gerçekten bir anda ve beklemiyorken.

Hamile olduğumu öğrendiğimde aklıma “Acaba buralarda bir doula bulabilir miyim?” sorusu geldi. Doula, kısaca doğum destekçisi demek. Bunu ayrıca konuşuruz. 🙂

Bizden az zaman önce Bodrum’a yerleşmiş bir arkadaşım var, Seza. EFT uzmanı, meditasyon yönlendiricisi ve recall healing danışmanı dünya tatlısı bir insan. Dedim bi Seza’ya sorayım belki tanıdığı bir doula vardır buralarda. “Bi bakayım” dedi.

Birkaç gün sonra beni Instagram’da bir posta etiketledi. (Sezacım her daim güzel şeylere vesile olan güzel bir ruh… İyi ki hayatımda var) Hesap, sonra tanışıp çok seveceğim tatlı Gökşen’in @anneliğe_gecis hesabıydı ve doulalık hizmeti veriyordu. Bu vesileyle Gökşen’le telefonlaştık. Doulalık hakkında konuştuk önce, sonra da hamileler için yapacakları Anneliğe Geçiş Destek eğitimlerinden bahsetti ve Ahmet’le beni de davet etti.

Processed with VSCO with f2 preset

Ve her şey bu eğitimle başladı. Buluşmaların Gümüşlük’te olduğunu öğrendiğimde “herhalde pek sık gidemem” diyordum ama hiç öyle olmadı. İlk eğitimde 2 gebeydik, sonra bizden başka gebelerle başka buluşmalar da yaptık. Derken çok tatlı, kalabalık bir grup oluverdik ve sık sık buluşmaya başladık.

Eğitimleri Kim veriyor? 

Gökşen, eşiyle İstanbul’dan Bodrum’a göçmüş, 7 aylık Zeynep Deva isminde dünya tatlısı bir kızı olan taze bir anne. Yıllardır kontakt dans yapıyor, Hatha Yoga ve Hamile Yogası eğitmeni. Aynı zamanda bir stajyer içsel doğum doulası.

Processed with VSCO with a6 preset

Bir de ebemiz var; Seher. Yıllarca Hatay’da görev yaptıktan sonra şimdi Bodrum’a atanmış, sağlık ocağında ebe.

910CD03C-2B24-4096-ABE7-1C6527BCB48A

İkisi birlikte şahane bir ekip olmuşlar. Eğitimleri birlikte hazırlayıp, sunuyorlar. Seher daha çok bilgi kısımlarını anlatırken, Gökşen de hem yeni bir anne olarak kendi tecrübelerini paylaşıyor, hem de bir doula olarak bilgilerini aktarıyor. Ayrıca her buluşmada meditasyon ve bazı çalışmalar yaptırıyor.

Eğitim İçerikleri…

Biz bugüne kadar 3 buluşma yaptık. İlkinde Vajinal Doğum Fizyolojisini ve Anne-Bebek Dostu Sezeryan konularını konuştuk. Bu buluşmada bilmediğim çok şey öğrendim. Bir de o güne kadar devam eden şiddetli bulantılarım o gün bir anda kesildi. Yeni bir ortam ve başka gebelerle bir arada olmak sanırım iyi geldi. (Bir ara hamileliğimin ilk 3 ayını anlatan bir yazı yazsam iyi olur 🙂 )

1

İkinci buluşmamızın konusu ise Doğumda Hareketin Önemi ve Aktif Doğum Pozisyonları oldu. Bu eğitime gelen arkadaşlarımızdan Özlem 40. haftasını doldurmuş, hatta 5 gün de geçirmişti. O haliyle ve sakinlikle eğitime katıldı. Seher aktif doğum pozisyonlarını anlatırken Özlem de her birini denedi. Eğitimin ertesi günü Özlem’den harika bir doğum haberi alınca hepimiz çok sevindik. 🙂 Böylece grubumuzun Zeynep’ten sonra ikinci bebeği Sade aramıza katıldı. Sağlıklı neşeli bir ömrü olsun inşallah.

2

Üçüncü buluşmamızda ise “Doğumda Sık Karşılaşılan Müdahaleler ve Anne Bebek Dostu Hastane Kavramlarını” konuştuk.

Her bir buluşmadan yeni bilgiler ve farkındalıklarla ayrıldım. Özellikle anladım ki doğumda yapılan müdahaleler, bebeğin anne rahminden çıkışından sonraki ilk anları/saatleri gibi konularda hastanenin standart uygulamalarının ne olduğunu bilmekle birlikte, anne olarak kendi isteklerimizi belirlemek ve talep etmek de son derece önemli. Elbetteki hamilelik ve doğum süreci çok sürprizli, benim sürecim nasıl olur bilmiyorum, o biraz kısmet işi. Ancak yine de doğum yaklaşmadan doktorumla açıkça konuşmam gerektiğini ve gerekirse doktorumu değiştirebileceğimi anladım.

3

Bir sonraki buluşmamız ise 2 hafta sonra ve bu sefer “Çağlar Öncesinden Günümüze Doğum” hakkında konuşacağız. Merakla bekliyorum.

4

Eğitim yeri, ücret, katılımcı sayısı, eşli katılım…

Şimdiye kadar eğitim buluşmalarını hep evde yaptık. Sayımıza göre kimin evi müsaitse.

Gökşen ve Seher bu eğitimleri ücretsiz organize ediyorlar. Bunu İstanbul’daki arkadaşlarıma söyleyince çoğu şaşırıp, “Nasıl olabiliyor?” diyorlar. Bu konuda gerçekten çok cömertler. İkisine de bir kez daha buradan teşekkür etmiş olayım.

Gelirken herkes ufak tefek ikramlıklar getiriyor, böylece ortada bir dolu şey oluyor. Eğitim boyunca hep birlikte yeyip içiyoruz. 🙂 Hamilelik biraz da bu demek galiba 😛

Buluşmalara eşlerimiz de katılabiliyor. Bence birlikte gitmek çok daha faydalı.

Eğitime gelen gebeler arasında rahatlıkla paylaşımlar yapılsın, kaynaşılsın  ve interaktif bir ortam oluşabilsin diye katılımcı sayısı 7 ile sınırlı. Aksi takdirde klasik bir eğitim ortamına dönüyor. Bu da tercih ettikleri bir şey değil. Bakmayın ben yazının başından beri eğitim eğitim diyorum ama aslında bolca konuştuğumuz, bilgi ve tecrübe aktarımında bulunulan, çok keyifli vakit geçirdiğimiz buluşmalar oldu bunlar. Ve bu sayede biz de birer “eğitim katılımcısı” olmanın ötesinde kısacık zamanda arkadaş olabildik.

Eğitimden Başka Buluşmalara…

Hal böyle olunca eğitimlerin haricinde de başka organizasyonlar yapmaya başladık. Gruptaki arkadaşlardan Handan’ın gittiği Hamile Yogası sınıfındaki öğrencilerden biri aynı zamanda Uzman Diyetisyen, ismi Seçil Ünal Eşingen. Bodrum’da Diyetseç  isminde bir ofisi var. Kendisi de hamile ve “Hamilelikte Doğru Beslenme” konulu buluşma organize etmek istemiş. Sağolsun Handan da bizim grubu oraya davet etti. Hep birlikte toplanıp gittik.

1-2 saatlik bir sunum yaptı Seçil bize. Hem bir beslenme uzmanı olarak bilgilerini, hem de bir hamile olarak kendi beslenme düzeninden bahsetti.

Bu seminer de ücretsizdi.

d

Gebeler Yürüyüşü…

Son buluşmamızı ise bizim evimizde yaptık. Bu sefer bir eğitim buluşması değildi ama yine de bir sürü şey paylaştık, dolu dolu bir gün geçirdik. Özlem, bebeği Sade ile geldi ve evimizi şenlendirdi. Doulamız Gökşen’in kızı Zeynep de vardı, ebe Seher de, diğer tüm arkadaşlar ve bu sefer tüm babalar da katılmıştı. Hatta babalardan biri Fransız. 🙂 Bu gruba seher “Ebeler, Gebeler, Babalar ve Bebeler” diyor. O yüzden yazının başlığı da bu oldu. 🙂

28471801_10155841263848381_6949527356401626139_n

Önce güzel bir kahvaltı yaptık. 🙂

Processed with VSCO with f2 preset

Üstüne de evimizden başlayan bir rotada kır gezisine çıktık. Sohbet, muhabbet eşliğinde ot topladık, bol bol temiz hava aldık, yürüdük, dinlendik, yine yürüdük. Gelen herkes eli kolu o kadar dolu gelmiş ki sağolsunlar, bir sürü güzel mamalarla doldu ev. Böyle olunca yürüyüşten sonra da eve dönüp ikinci bir çay faslı daha yaptık. 🙂

28783299_10155841265258381_8140790055999273214_n

Processed with VSCO with f2 preset

Processed with VSCO with f2 preset

Processed with VSCO with f2 preset

Processed with VSCO with f2 preset

Processed with VSCO with f2 preset

Processed with VSCO with f2 preset

28468487_10155841264713381_5367826114920790129_n

28577094_10155841266013381_4815148608002221356_n

28660625_10155841265853381_5088559093303938737_n

28661202_10155841266073381_3009642607283448626_n

Processed with VSCO with f2 preset

Misafirlerimizi uğurladıktan sonra Ahmet de ben de çok mutluyduk. Öncelikle kısacık zamanda böyle güzel bir grup oluşması için alan açan Gökşen ve Seher’i tanıdığım için kendimi çok şanslı hissediyorum. Diğer arkadaşlardan da çok şey öğreniyorum. Her şeyden önce başka hamilelerle bir arada olmak hamileliğin getirdiği benzer zorlukları kabul veya çözümle ilgili kesinlikle çok faydalı oluyor.

Bir eğitime gidip faydalı bilgiler öğrenip dönmenin ötesinde bir şey bu bahsettiğim. Doktor ve hastane seçiminden, bebek gelişimine, emzirmeden bebek taşımaya, sağlıklı tariflerden doğal ürünlere, kitaplardan telefon uygulamalarına kadar bir çok şey konuşuyoruz. Ve sevdiğim kısım ise, kimsenin, bu paylaşımları “ben en doğrusunu bilirim” tavrıyla yapmaması.

Yazının başında bahsettiğim gibi İstanbul’da yaşarken oradaki imkanların daha fazla olduğuna kilitlenip kalsaydım, belki de derya deniz koca şehirde bana iyi gelecek insanları bulamayacaktım. Evet Bodrum da artık küçük bir yer sayılmaz. Hastaneler, eğitimler, doktorlar, okullar… Büyük şehir gibi. Ve fakat bizim yaşadığımız yer her ne kadar Bodrum’a bağlı olsa da aslında 40 dakika uzaklıkta küçük bir yer. (1 tane sağlık ocağı, 1 tane devlet okulu olan bir mahalle/köy) 

Bodrum’da Doktor Seçimi: 

Son olarak doktorumdan da bahsetmek istedim. Çünkü o da burada  etrafımı saran, şanslı hissetmemi sağlayan bu çemberin bir parçası oldu.

Hamile olduğumu evde yaptığım test ile öğrenmiştim. Ardından bizim köydeki kadınlara doktor sordum. Hemen hemen hepsinin söylediği bir doktordan randevu aldım. Hakkında çok olumlu yorumlar duyarak gittik. Ve fakat ben kendimi rahat hissedemedim. Yanına girip çıkmamız o kadar kısa sürdü ki. Doğru düzgün bir şey soramadım. İlk haftalarla ilgili söylemesi gerekenleri anlattı, bir dosya verdi. Ve biz çıktık. Tek taraflı ve biraz resmi bir tanışma oldu bana göre. Tabi hastanede sırada bekleyen onlarca kadını düşününce doktora da hak veriyorum. Doktorun uzmanlığı ve tecrübesi hakkında duyduğum güzel yorumlara rağmen bir türlü içime sinmedi. Hastanenin de çok kalabalık olmasından ötürü başka bir yer daha bakar, öyle karar veririz dedik. Zaten daha çok vaktimiz var.

İnternette kısa bir araştırma yapıp Bodrum’da bir kaç doktorun ismini not ettim. Büyük bir hastane yerine daha küçük (bu özellikle benim için iyi bir özellik) ve hakkında iyi şeyler okuduğum Güvençer & Çiftçi Kliniği’nden Doktor Şermin Hanım’dan randevu aldım.

Doktor seçimi konusunda şunu anladım, birine iyi gelen başka birine hitap etmeyebiliyor. Kesinlikle doktor ve gebe arasındaki enerji, uyum ve iletişim çok belirleyici oluyor. Gebelik değil de bir hastalık olsa ve ne bileyim mesela ameliyat gerekse belki o zaman doktorun sadece uzmanlığına, alanında ne kadar iyi olduğuna bakmak yeterli olabilir. Ancak bana göre gebelik uzun süreli ve özel bir durum olduğundan ve üstelik bir hastalık olmadığından ötürü doktorun uzmanlığı kadar, aramızdaki iletişim ve uyum da son derece önemli.

Şermin Hanımla ilk görüşmemizden, Ahmet de ben de “Tamamdır, doktorumuz budur” diyerek ayrıldık ve sonraki zamanlarda da bu fikrimiz iyice pekişti. Bahsettiğim eğitimlere başlamadan önce Şermin’de karar kılmıştık. Sonradan öğrendim ki doulam Gökşen’in de ve hatta eğitim grubundaki bir kaç arkadaşımın da doktoru Şermin Hanım.

Doğal doğuma yaklaşımı, rahatlığı, sakinliği, sıcak tavırları, gerekli gereksiz her durumda hemen ilaca yönlendirmeyişi, ihtiyacı ve istekleri anlamak için gösterdiği özen, Gökşen’in pozitif doğum hikayesi ve daha bir çok sebepten ötürü (bir tanesi de kliniğinde suda doğum imkanının olması 🙂 ) Şermin Hanım’la devam etme konusunda çok rahat ve mutlu hissediyorum.

***

Not: Bodrum’da doulalık hizmeti için Gökşen’e @annelige_gecis Instagram sayfasından veya Anneliğe Geçişte Destek Facebook sayfasından ulaşabilirsiniz.

***

İmza
Gebe Seval 😛
Mart 2018, Bodrum

Processed with VSCO with f2 preset

Sevdiysen, paylaş!

2 comments

 1. Seval çok şanslısın. Bu destek topluluğunda/ çemberinde olmak o kadar değerli ki..özellikle lohusa döneminde çok faydasını göreceksin.
  Şehirde yaşayan kadınlarının çoğunun eksiği bu. İnsan böyle bir dönemde kendini yalnız hissedince, yaşadıklarının bir tek kendi başına geldiğini düşündükçe ve destek göremedikçe mutlu da olamıyor, sorunlarının üstesinden de gelemiyor.
  Doula desteği o yüzden çok kıymetli.
  Her gebenin, doğuran her kadının ve her lohusanın fazlasıyla ilgiye, sevgiye ve şefkate ihtiyacı var.
  Umarım her kadın bu ihtiyacının farkında olacak kadar bilge, buna ulaşacak kadar şanslı olur.
  Zevkle okuyorum yazılarını. Çok güzel bir yolculuk diliyorum sana.
  Sevgiler..

 2. Selam Damla,
  Teşekkürler yorumun için 🙂
  Ben de şehirde doğmuş büyümüş biri olarak böyle bir grubun içerisinde olacağım ve hatta buna ihtiyaç duyabileceğimi pek düşünmemiştim sanırım. Ama şimdi henüz hamileliğimin ilk aylarında bile kesinlikle çok iyi geliyor. Eminim lohusalık döneminde de faydası olacaktır birlikte olmanın.
  Doğum sırasında doula desteği eminim çok kıymetli olacak benim için de. Gökşen doulam olarak doğuma eşlik edecek ve de eşim. Onların varlığı bana güç veriyor.
  Sevgiler 🙂
  Seval

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir